”Ziua Eroilor”, sărbătorită prin ceremonial militar și religios de Inaltareaea Domnului, la Monumentul Eroilor din Cimitirul Pacea
Joi la prânz, în ziua Înălțării Domnului, la Monumentul Eroilor din cimitirul Pacea a avut loc comemorarea Eroilor Neamului, sărbătorită printr-un ceremonial religios și militar. La...
Vizite: 1543 | Comentarii: 0 | Voturi: 1
Trimis: 6 iunie 2019
Elevii jandarmi de la Fălticeni au fost primii colindători ai Monitorului de Suceava
Un grup format din 16 elevi de la Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni a colindat, ieri, redacţia Monitorului de Suceava, ei fiind primii colindători pe care am avut onoarea de...
Vizite: 1542 | Comentarii: 0 | Voturi: 4
Trimis: 16 decembrie 2016
Credincioşii din Bosanci se vor aduna de Bobotează în jurul altarelor cu cruci de gheaţă şi în acest an
Vremea caldă din ultimele săptămâni, care a împiedicat formarea gheţii groase pe iazurile şi apele curgătoare din zonă, le-a dat bătăi de cap pompierilor voluntari şi localnicilor din...
Vizite: 1541 | Comentarii: 0 | Voturi: 4
Trimis: 6 ianuarie 2018
Peste 500 de oameni, petrecere de zile mari la Revelionul Pensionarilor
Peste 500 de oameni, în majoritate vârstnici, au petrecut pe 2 ianuarie la Revelionul Pensionarilor, eveniment aşteptat an de an cu sufletul la gură de sute de oameni trecuţi de prima...
Vizite: 1541 | Comentarii: 0 | Voturi: 10
Trimis: 4 ianuarie 2013
Ziua României sărbătorită pe parcursul întregii săptămâni, la Şcoala Gimnazială nr.1 din Suceava
Elevii de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 din Suceava derulează, pe parcursul întregii săptămâni, o serie de manifestări dedicate Zilei Naţionale a României. Şirul evenimentelor a debutat cu...
Vizite: 1540 | Comentarii: 0 | Voturi: 5
Trimis: 28 noiembrie 2012
Redacţia Monitorului de Suceava, colindată de „Buburuzele” de la Grădiniţa „Sf. Ioan cel Nou”
Redacţia Monitorului de Suceava a fost colindată vineri de preşcolari din grupa „Buburuzele” de la Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfântul Ioan cel Nou”, situată la ieşirea din...
Vizite: 1530 | Comentarii: 0 | Voturi: 1
Trimis: 16 decembrie 2016
Crucile de gheaţă s-au ridicat şi în acest an de Bobotează la Bosanci, continuându-se tradiţia
O tradiţie păstrată de către pompierii bosânceni şi localnicii din această mare aşezare de mai bine de 120 de ani, de a confecţiona cruci de gheaţă în zilele de dinaintea marii...
Vizite: 1521 | Comentarii: 0 | Voturi: 2
Trimis: 7 ianuarie 2019
Monitorul de Suceava, colindat de elevii de la Şcoala Creştină Filadelfia
„Glasul” dulce de vioară şi acorduri de chitară, care acompaniau vocile a 16 tineri, au răsunat ieri în redacţia Monitorului de Suceava, care a fost colindat de Şcoala...
Vizite: 1517 | Comentarii: 0 | Voturi: 6
Trimis: 23 decembrie 2010
Impresionant foc de artificii și concerte „fierbinți”, la Zilele Sucevei
Programul ediției din acest an a Zilelor Sucevei a fost modificat comparativ cu cel din alți ani, astfel încât sucevenii care apreciază muzica ușoară să se poată bucura de aceasta pe...
Vizite: 1512 | Comentarii: 0 | Voturi: 0
Trimis: 26 iunie 2018
Centenarul Unirii Basarabiei cu România, celebrat la Vatra Dornei
Marţi, 27 martie, la Vatra Dornei a fost organizată o manifestare de amploare pentru a celebra 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România.Evenimentul a fost iniţiat de Liceul Teoretic ”Ion...
Vizite: 1507 | Comentarii: 0 | Voturi: 0
Trimis: 28 martie 2018
Salve de tun in fata Garii Burdujeni si a Palatului Administrativ
Ziua Bucovinei va fi marcată la Suceava cu salve de tun. Vineri, 28 noiembrie, în jurul orei 11.00, în faţa Gării Burdujeni un pluton de soldaţi şi o baterie de...
Vizite: 1503 | Comentarii: 3 | Voturi: 2
Trimis: 21 noiembrie 2008
Eroii neamului au fost comemoraţi la monumentul de la Cimitirul Pacea
Monumentul Eroilor Români din Cimitirul Pacea a găzduit ieri un ceremonialul militar şi religios închinat eroilor neamului românesc. Evenimentul a fost organizat pentru a cinsti Ziua Eroilor...
Vizite: 1496 | Comentarii: 0 | Voturi: 0
Trimis: 30 mai 2014
10.000 de sarmale împărţite pelerinilor de primarul Sucevei
Grijă pentru aproapele nostru. Miile de pelerini care au venit şi anul acesta să se roage la moaştele Sf. Ion cel Nou de la Suceava au fost omeniţi de primarul Sucevei, Ion Lungu, cu sarmale...
Vizite: 1494 | Comentarii: 16 | Voturi: 1
Trimis: 24 iunie 2008
10.000 de sarmale impartite de primarul Sucevei
Miile de credincioşi veniţi să asiste la slujba de priveghere de la Mănăstirea Sf. Ioan cel Nou de la Suceava au fost întâmpinaţi ieri seară cu sarmale şi sticle cu apă...
Vizite: 1491 | Comentarii: 3 | Voturi: 5
Trimis: 24 iunie 2009
Datini de suflet Bogdanesti
Grupul folcloric „Datini de suflet” din Bogdăneşti a fost invitat, în perioada9 – 16 decembrie, în Elveţia – zona Gland, pentru a susţine câteva...
Vizite: 1488 | Comentarii: 1 | Voturi: 5
Trimis: 18 noiembrie 2009
Câteva zeci de suceveni şi autorităţile au participat la Ziua Imnului Naţional
Câteva zeci de suceveni, precum şi reprezentanţi ai autorităţilor judeţene şi locale şi ai instituţiilor publice au participat ieri la ceremonia publică de intonare a Imnului Naţional al...
Vizite: 1485 | Comentarii: 0 | Voturi: 0
Trimis: 30 iulie 2013
Un grup de datini şi obiceiuri din Fântânele a colindat redacţia Monitorului de Suceava
Este o tradiție ca an de an redacţia cotidianului Monitorul de Suceava să fie colindată şi urată de un grup de tineri din Fântânele, coordonaţi de instructorul şi sufletul acestui grup de...
Vizite: 1485 | Comentarii: 0 | Voturi: 1
Trimis: 21 decembrie 2018
Festivalul Bucovinean al Colindelor, o acţiune de suflet care îi adună pe polonezii din judeţ
Festivalul Bucovinean al Colindelor, manifestare ajunsă la ediţia a III-a, a adunat la Soloneţu Nou mai multe coruri ale parohiilor romano-catolice din judeţ. Este vorba despre corurile din...
Vizite: 1483 | Comentarii: 0 | Voturi: 0
Trimis: 28 decembrie 2018
Obiceiurile de Crăciun şi Anul Nou, aduse în casa cotidianului Monitorul de Suceava de elevii din Băneşti şi Stamate
Un amplu program de colinde şi obiceiuri de Anul Nou au fost aduse în casa cotidianului Monitorul de Suceava de actuali şi foşti elevi ai Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Băneşti, dar...
Vizite: 1484 | Comentarii: 0 | Voturi: 1
Trimis: 21 decembrie 2018
Un grup de elevi de la Liceul Tehnologic Cajvana a colindat ieri redacţia Monitorului de Suceava
E vremea colindelor, când se vesteşte Naşterea Domnului Iisus Hristos. Şi în acest an, un grup de elevi de la Liceul Tehnologic “Ştefan cel Mare” Cajvana, tineri îmbrăcaţi în costume...
Vizite: 1481 | Comentarii: 0 | Voturi: 1
Trimis: 22 decembrie 2017